Telefon
Facebook
WhatsApp
İnstagram

Septum Perforasyonu

Font Büyült Font Küçült

Septum Perforasyonu

Septum nedir?

 -Septum, burun deliğini ikiye bölen duvarın adıdır. Septum perforasyonu ise bu duvarda oluşan deliktir. Yanlış anlamadınız, septumu baş ve işaret parmağınızla iki yanından tutun ve orada bir delik olduğunu hayal edin. Oldukça huzursuz edici bir his, değil mi? Şimdi size bunun neden olabileceğini ve bu deliği kendi tekniğimle nasıl tamir ettiğimi anlatacağım.

 -Uzun süreli burun spreyleri, kimyasallar ve travmalar (darbeler) bu deliğe neden olabilir. Ancak en sık karşılaşılan neden önceden geçirilmiş burun ameliyatıdır.

 -Parmaklarımızla kontrol etmeden septumda bir delik olduğunu nasıl anlayabiliriz? Burun tıkanıklığı, kuruluk, kanama, nefes alırken burundan ıslık sesi veya burun akıntısı gibi şikayetleriniz varsa mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

 -Bugün kullanılan teknikler genellikle başarısız olsa da, ben literatürde kabul görmüş kendi tekniğimi uyguluyorum. Hastanın kendi üst bacağının dışından yaptığım 3-4 cm'lik bir kesiden kas zarı alıyorum ve septumdaki deliği bu zar ile kapatıyorum.

 

 -Bu teknik sayesinde başarı oranı %90'lara ulaşıyor.

YORUMLAR


Yorum Yap