Telefon
Facebook
WhatsApp
İnstagram

Revizyon Rinoplasti Ameliyatında Kıkırdak Eksikliği

Font Büyült Font Küçült

Revizyon Rinoplasti Ameliyatında Kıkırdak Eksikliği

Revizyon rinoplasti (burun estetiği) ameliyatı oldukça zor bir ameliyattır. Nedeni basit; herkesin bildiği gibi, bir şeyi sıfırdan yapmak, yanlış olanı düzeltmekten daha kolaydır.

 -İlk rinoplasti ameliyatında doktorun burnu yeniden şekillendirmesi için gerekli olan kıkırdak zaten burnun kendisinde mevcuttur. Ancak bu kıkırdak bir kez bozulduğunda veya kullanıldığında genellikle ikinci bir ameliyat için içeride yeterli kıkırdak kalmaz. İlk burun estetiği ameliyatı bazen yapısal olarak bazen de hekimin yetersiz bilgisinden dolayı şekil veya fonksiyon olarak başarısız olabilir.

 -Bu noktada hastaya tekrar nefes alma yeteneği kazandırmak veya düşen burun ucunu tekrar düzeltmek için ikinci bir rinoplasti operasyonu gerekir.  Ama bu ikinci ameliyat için gereken kıkırdak burunda kalmadığından hekim olarak hastanın kendi vücudundan kıkırdak alıp burun içinde kullanmayı tercih ediyorum.

 -Peki bu kıkırdak nereden geliyor?

Kıkırdak denilince ilk akla gelen seçenekler arasında yer alsa da, kulaktan burunda oynayabileceğimiz miktarda kıkırdak elde edemiyoruz. Bu nedenle hastanın kendi kaburgasından kıkırdak almayı tercih ediyorum.

 -Kaburga benim için iyi bir seçenek çünkü hem hasta operasyondan sonra hiçbir şekilde etkilenmez hem de kaburga, operasyon sırasında yeterli bir kıkırdak kaynağı olur. Kadınlarda kesi genellikle meme altından yapılır ve bu sayede izin minimum görünmesi sağlanır.  Genellikle kesimin uzunluğu 3-4 cm'yi geçmez.

YORUMLAR


Yorum Yap