Telefon
Facebook
WhatsApp
İnstagram

Kronik Sinüzit

Font Büyült Font Küçült

Kronik Sinüzit

-Kronik sinüzitin olası sebepleri burun içindeki kıkırdak eğrilikleri (septum deviasyonu), burun etlerindeki hastalıklar, polip adı verilen ve normal koşullarda burunda bulunmaması gereken hastalıklı dokular ya da diş enfeksiyonları olabilir. Bu faktörler sinüzitinizin geçmemesine neden olabilirler.

-Sinüzitin size yansıması ne olur? Geçmeyen yüz ve baş ağrısı, koyu renkli burun akıntısı, geniz akıntısı, ağız kokusu ve öksürük.

-Kamera yoluyla burun içi ve sinüsler incelenerek, burun içindeki septum ve konka hastalıkları değerlendirilmelidir. Bu sırada sinüslerin de ne kadar iltihap dolu olduğu anlaşılır ve doktor da cerrahi işlem için bir fikir sahibi olur.

-Kamerayla baktıktan sonra gerekli gördüğümüz takdirde bir de bilgisayarlı tomografiyle tanıyı güçlendirmek isteriz. Eğer iltihap sinüslerden dışarı çıkmışsa, bir de MR görmek gerekli olur. 

-Sonuç? Sinüzitin cerrahi müdahalesi endoskopik şekilde yani burunda hiçbir kesi açmadan yapılır. Ancak tanı sırasında, septum eğriliği, konkada polip gibi durumlar da gözlediysek, aynı cerrahi işlem sırasında bunların da tedavisini yaparız.

-Dolayısıyla kronik sinüzit tek başına cerrahi işlem gerektiriyorsa endoskopik sinüs cerrahisi, eğer farklı bir anatomik bozukluktan kaynaklıysa ikisinin birlikte cerrahi müdahalesini yapıyoruz. En önemli nokta, kronik sinüzitinizin sebebini tanımlamaktır.

YORUMLAR


Yorum Yap